LOISTOJUTTU!
Meillä kaikilla on kaksoisolento. Mitä jos tapaisit omasi?
Siitä lähtien kun yhteen muuttamista suunnittelevat Arnaud ja hänen tyttöystävänsä Marion vierailivat asuntonäytössä, Arnaud’ta on vaivannut epäilys: oliko Marion ihastunut kiinteistönvälittäjään?
Kun Arnaud eräänä päivänä tapaa kiinteistönvälittäjän kaksoisolennon Thomasin, hän huomaa tilaisuutensa koittaneen! Arnaud palkkaa näyttelemistä harrastavan Thomasin esiintymään kiinteistövälittäjä Cédricinä. Kuitenkin sillä erotuksella, että Thomasin esittämän Cédricin tulisi olla onneton tunari, jotta Marionin kiinnostus välittäjää kohtaan loppuisi. Loistoidea!!
…elleivät sitten valevälittäjä ja aito tapaa toisiaan. Tai paikalle ilmestyvää Thomasin identtistä kaksoisveli Julesia!
Kolme saman näköistä heppua samana iltana on jo liikaa Arnaud’lle!
Sébastien Castron nerokkaasti kirjoittama ranskalaiskomedia Loistojuttu! (Une idée géniale) sai suomenkielisen kantaesityksensä Porin Teatterin päänäyttämöllä 16.11.2024. Ota hyvä asento ja nauti nopeista ja yllättävistä juonenkäänteistä, joita tämä kahden Molière 2023 –palkinnon voittaja (mm. Paras komedia) tarjoaa!
Katsojakommentteja
Porin teatterin hauska Loistojuttu virkistää mieltä.
Loistojuttu, että nautittavaksemme on löydetty näin tuore, vuoden 2023 parhaan komedian Molière-palkinnon voittaja. Tämä on vasta toinen Sébastien Castron kirjoittama näytelmä, mutta hänellä on ohjaustöiden lisäksi useiden kymmenien komediaroolien näyttelijäkokemus. Siksi ei ole yllättävää, että tässä farssissa pääpaino on näyttelijäntyössä, toki nokkelaa sanailua ja juonenkäänteitä riittää myös.
Oskari Penttilällä on haastavin rooli vaihtaa nopeasti useita kertoja vaatteiden lisäksi hahmojensa puhetyyli, elekieli ja kyetä vielä tekemään se siten, että katsojan silmissä henkilö todellakin vaihtuu, ei vain näyttele eri tavalla. Oskari Penttilä onnistuu tässä käsittämättömän upeasti. Thomas ja Cédric samassa puvustuksessaankin tuntuivat eri persoonilta. Haalaripukuisen Julesin puhetapa oli oivallinen ja hauska valinta.
Oskari Penttilän näyttämötyö säteilee reipasta ja positiivista energiaa, mikä vie katsojan mukanaan. Lassi Jämsällä riitti replikoitavaa ja vauhtia, ja hän ja Helinä Kareinen tekevät kumpikin kelpo roolityöt. Heidi Rantakeisun taitavasti rakennettu Catherine on kliseisyydessäänkin hurmaavan hauska.
Teemu Loikas on lavastanut herkin siveltimin loihditun Pariisi-näkymän keskelle toimivan huoneen tarpeellisine ovineen. Christian Lindroosin ohjaus saa näytelmän rullaamaan alusta loppuun vauhdikkaasti eteenpäin, ja yleisöllä nauramista riittää.
Satakunnan Kansa-Länsi-Suomi 17.11.2024